Vysoké školy budou mít povinnost zřídit kontaktní místa pro řešení případů diskriminace a zajišťování bezpečného sociálního prostředí

Liked this post? Share with others!

Vláda schválila novelu zákona o vysokých školách, podle níž budou muset všechny vysoké školy určit osoby, které budou řešit oznámení od studujících na porušení zásady rovného zacházení. Vláda vyhověla připomínce své zmocněnkyně pro lidská práva a bývalé ombudsmanky FAMU Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, která upozorňovala na potřebu mít pozici ochránců práv na všech vysokých školách. V důvodové zprávě k zákonu vláda uvádí, že funkci kontaktního místa mohou plnit již osvědčené modely ombudsosob.

Z důvodové zprávy vyplývá, že činnost kontaktního místa se nemá omezovat pouze na sdělování informací, nýbrž má zajišťovat širší podporu dle potřeb studujících. Vysoká škola si může stanovit optimální model fungování kontaktního místa či míst podle vlastních potřeb, personálních a finančních kapacit a místních podmínek.

Školská ombuds platforma oceňuje, že vláda očekává, že informování, předcházení a řešení případů diskriminace školy zajistí prostřednictvím osob s potřebnou kvalifikací a dostatečnou časovou kapacitou pro výkon uvedených činností. Výslovně zmiňuje, že pracoviště a pracovníci zajišťující kontaktní místo by měli mít nezávislé postavení v rámci organizace vysoké školy a mít k dispozici potřebné materiální a další vybavení.

Důvodová zpráva také přibližuje, jak mohou kontaktní místo či místa předcházet výskytu diskriminace a narušení sociálního bezpečí. Zmiňuje pravidelné vzdělávání studujících a zaměstnanců (např. přednáškami, besedami, praktickými workshopy, semináři, konferencemi), monitorování výskytu nežádoucího chování (např. realizací kvantitativních a kvalitativních výzkumů, anket), poskytování individuální a skupinové  psychologické podpory či zvyšování povědomí o vybraných otázkách prostřednictvím cílených osvětových kampaní (např. vydáváním praktických příruček a návodů, videí na sociálních sítích).

Vláda také popisuje, jaký minimální standard by měla splňovat podpora poskytovaná kontaktními místy. Na místo či místa by měli mít právo obrátit se všichni studující a v důvěrném prostředí oznámit jednání, které podle nich porušuje zákaz diskriminace či narušuje bezpečí na škole. Kontaktní místo či místa by měla mít možnost studující podpořit v konkrétní situaci (např. poradenstvím či dalším jednáním za využití vhodných komunikačních technik) s cílem oznámení prověřit a přispět vhodným způsobem k vyřešení případu. Vysoká škola může působnost, pravomoci a postup kontaktního místa či míst při řešení oznámení upravit vnitřním předpisem a zároveň vymezit jejich vztah k dalším orgánům vysoké školy.

Závěrem vláda uvádí, že vysoké školy mohou využít některý z osvědčených modelů, které na vysokých školách v České republice a v zahraničí již existují: např. pozice ochránců práv (tzv. ombudsosob), koordinátorů či poradců pro sociální bezpečí či osob v obdobném postavení.

Vládní návrh zákona nyní projednají obě komory Parlamentu ČR. Projednávání lze sledovat na stránkách Poslanecké sněmovny (sněmovní tisk č.660/0) a posléze Senátu.

Odebírejte náš newsletter

Jako první budete vědět, co je u nás nového

Nechte nám tu kontakt a my se vám ozveme

Skip to content