V Těšíně proběhlo první setkání českých a polských ombudsosob

Členstvo výkonných výborů diskutovalo o společných iniciativách a také výzvách, kterým obě organizace sdružující vysokoškolské ombudsosoby čelí. Jsou jimi například fyzické a sociální bezpečí na univerzitních kampusech a zajištění nezávislosti a účinnosti výkonu funkce ombudsosob s ohledem na dynamické proměny v české a polské společnosti. Oba spolky považuji mezinárodní výměnu zkušeností ve středoevropském regionu za důležitou a domluvily se na další spolupráci a pracovních setkáváních.

Liked this post? Share with others!

Ve dnech 8. a 9. března 2024 se symbolicky na obou březích řeky Olše setkalo členstvo výkonných výborů dvou spolků: polské Akademické sítě pro bezpečnost a rovnost (Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości) a české Školské ombuds platformy (ŠOP). Historicky první setkání proběhlo v Polském Těšíně, kde sídlí část kampusu Slezské univerzity v Katovicích (konkrétně Filozoficko-pedagogická fakulta).

ŠOP na jednání reprezentovali předseda Jaroslav Šotola (FF UPOL), tajemník Petr Polák (DAMU), členky výboru Michaela Antonín Malaníková (FF UPOL), Pavla Špondrová (FF UK) a člen spolku Petr Šimon (ZČU).

Členstvo výkonného výboru polské Akademické sítě sdílelo informace, jak společně pracuje na konkrétních tématických prioritách (například využívání alternativního řešení sporů v akademickém prostředí, práva trans osob v pozici studujících, využívání genderově citlivého jazyka) a jak komunikuje s členstvem a odbornou veřejností. Bylo potěšující zjistit, že oba spolky považují intervizi jako nedílnou součást podpory pro práci ombudsosob. Diskuse se také dotkla omezených finančních zdrojů jak pro prohlubování kvality služeb jednotlivých ombudsosob, tak aktivit spolků v obou zemích. ŠOP se podělil také o zkušenosti se snahami o sekuritizaci akademické půdy po prosincovém útoku na FF UK, což vedlo k diskusi o tom, jak by mohly oba spolky mohly pomoc ombudsosobám řešit náročné situace spojené s duševním zdravím studujících či pracujících.  Polská i česká síť budou hledat cesty, jak vzájemně spolupracovat v budoucnu: kupříkladu společnými projekty, publikacemi (články, výzkumy) či studijními návštěvami.

Dvoudenní diskuse byly velmi plodné a proběhly ve velmi přátelské atmosféře. Jsou počátkem užší spolupráce obou platforem, které si přejí rozšířit myšlenku ustanovování univerzitních ombudsosob na vysokých školách všech středoevropských zemí a podpořit vznik obdobných sítí.

Zpráva Akademické sítě pro bezpečnost a rovnost v polštině ze dne 11. 3. 2024

Petr Polák, 12. března 2024

Odebírejte náš newsletter

Jako první budete vědět, co je u nás nového

Nechte nám tu kontakt a my se vám ozveme

Skip to content