Náš příběh

Sociální bezpečí ve vzdělávacích institucích se stalo jedním z důležitých témat veřejné debaty

Před rokem 2021 existovalo na českých vysokých školách pouze minimum ochránkyň a ochránců práv studujících a pracujících.

Média začala ve větší míře přinášet svědectví o případech genderově podmíněného násilí na univerzitách, které měly společný jmenovatel: nedostatek systémových nástrojů pro prevenci a řešení těchto problémů.

Tato výrazná změna klimatu vedle k hledání řešení této situace. Různí aktéři začali zdůrazňovat potřebu neutrální osoby, která by důvěryhodným způsobem umožnila řešit případy zneužití moci či konflikty mezi vyučujícími a studujícími.

Ombudsosoba či ochránce práv studujících se staly v této souvislosti nejvíce skloňovanými termíny. V současné době se v České republice můžete setkat s více než padesáti osobami na těchto pozicích. Některé z nich chrání i práva pracujících.

Osamělost je hlavním rizikem práce ombudsosoby

Zahraniční příklady i naše vlastní praxe ukazují, že jakkoliv je naše mise smysluplná, členíme různým obtížím na mnoha úrovních. Na jedné straně mohou být pochybnosti o našem mandátu, na straně druhé nereálná očekávání. Pozice ombudsosob bývají ukotvené různým způsobem, což sebou nese často nejistotu.

Nicméně největší výzvou, které čelíme, je osamocenost v naší práci, která souvisí s jejím specifickým charakterem (důvěrnost, anonymita). Na našem prvním kolokviu ombudsosob v roce 2023 v Praze jsme zjišťovali potřeby spojené s ochranou práv studujících i zaměstnanectva: všechny mají společného jmenovatele ve vysoké míře potřeby inspirace, podpory a síťování.

A právě toto byly důvody pro formální ukotvení platformy a zahájení naší činnosti.

Zajištění prostoru pro bezpečné sdílení

Intervizní skupiny moderované zkušenými členkami a členy ŠOP – příležitost anonymně sdílet řešený případ a rozvíjet se

Více o intervizích

Zajištění prostoru pro síťování

Setkávání na živo, kontakty na členky a členy, digitální platforma – komunita ombudsosob na vysokých školách v ČR

Vytvoření systému metodické podpory

Standardy pro činnost ombudsosob, etický kodex, metodické materiály k vybraným tématům a otázkám

Více o metodické podpoře

Průběžné vzdělávání

Semináře, webináře či workshopy – ať už pořádané členy ŠOP nebo odbornicemi a odborníky ze spolupracujících organizací.

Více o vzdělávání

Kdo za tím stojí

Jaroslav Šotola

Jeho domovským pracovištěm je Katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie na FF UP v Olomouci. Zabývá se problematikou sociální mobility Romů a kvalitativním výzkumem. V posledních letech se také věnuje tématu dopadů negativních aspektů mocenské asymetrie mezi vyučujícími a studujícími, což je hlavní motivace zastávat pozici fakultního ombudsmana. Studujícími byl do funkce zvolen spolu se svou zástupkyní, Michaelou Antonín Malaníkovou, v listopadu 2020, v současnosti je zástupce ombudsmanky. V rámci pozice ochránce práv studentů se snaží rozvíjet proaktivní přístup včetně síťování na národní i mezinárodní úrovni. V roce 2021 absolvoval výcvik v transformativní mediaci, kterou považuje za jeden z výborných nástrojů řešení konfliktů i v akademickém prostředí. Spoluzakládal Školskou ombuds platformu, aktuálně je jejím předsedou.

Pavlína Junová

Od srpna 2022 působí jako ombudsmanka Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Je místopředsedkyní Školské ombuds platformy a její zakládající členkou. Její domovskými a srdcovými disciplínami jsou psychologie a psychoterapie, kterým se i nadále plně profesně věnuje. Vystudovala jednooborovou Psychologii na Filozofické fakultě a Speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Absolvovala psychoterapeutický výcvik v Gestalt terapii. Profesně působila v resortu školství, sociálních služeb i zdravotnictví. Ve své profesi oceňuje pestrost a otevřené možnosti poznávání (druhých lidí, sebe samotné i profesních oblastí). Působí jako supervizorka pro tým pracovníků v sociálních službách. Radost jí dělá  kromě individuální také skupinová psychoterapie. Od roku 2012 působí jako dobrovolnice Bílého kruhu bezpečí.

Michaela Antonín Malaníková

Vyučuje dějiny středověku na Katedře historie FF UP, mezi její badatelské zájmy patří urbánní dějiny, dějiny rodiny a gender history, které formovaly i její aktivity na poli občanské angažovanosti. Od listopadu 2020 do listopadu 2023 působila jako zástupkyně ombudsmana FF UP, v současné je době je ombudsmankou/ochránkyní práv studujících FF UP, v obou případech v tandemu s Jaroslavem Šotolou. Je členkou Genderové expertní komory ČR, od roku 2022 je členkou předsednictva ENOHE (European Network of Ombuds in Higher Education) a také členkou výboru Školské ombuds platformy České republiky (ŠOP). 

Pavla Špondrová

Pochází z Brna, žije s rodinou v Praze. Vystudovala sociologii, politologii a právo. Pracovala na Úřadu vlády v Sekci pro lidská práva, během českého předsednictví v roce 2009 vyjednávala za EU v Radě Evropy nebo OSN. Po rodičovské vedla na Ministerstvu práce a sociálních věcí projekt 22 procent k rovnosti týkající se rovného odměňování, pracovala jako asistentka soudce a advokátní koncipientka, nyní je advokátkou. Dlouhodobě spolupracuje s neziskovým sektorem (např. Liga lidských práv, Fórum 50 %, Otevřená společnost) a akademií (např. NKC-Gender a věda, Sociologický ústav AV ČR nebo genderová studia Fakulty humanitních studií UK), účastní se jednání poradních orgánů vlády či školí v oblasti lidských práv a rovného zacházení. Působí jako ombudsmanka na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Má ráda lidi, rodinu, propojování dospělých a dětských světů, sport, politiku, kulturu a víru, pravdu, lásku a naději… a svobodu a rovnost.

Petr Polák

Pracuje v Kanceláři veřejného ochránce práv jako právník, kde se aktuálně věnuje přístupnosti, vzdělávání a zaměstnávání lidí s postižením. Vedl osm let odbor rovného zacházení v téže Kanceláři. Mezi lety 2015 a 2019 byl členem správní rady sítě evropských orgánů rovného zacházení Equinet. Je absolventem Právnické fakulty a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde rovněž externě vyučoval (2010 – 2018). Ve své profesní kariéře se zabýval především ochranou soukromí, státní správou soudů a ochranou před diskriminací. Je spoluautorem několika publikací, sborníků a odborných článků. O diskriminaci pravidelně přednáší pro Evropskou akademii práva a je národním tutorem pro program HELP Rady Evropy. Od roku 2022 vykonává funkci ombudsmana na Divadelní fakultě AMU a přísedícího v trestních věcech u Krajského soudu v Ostravě. Ve volném čase tančí argentinské tango.

Podporují nás

Jsme součástí evropské sítě

Od začátku existence platformy spolupracujeme s evropskou asociací vysokoškolských ombudsosob – European Network of Ombuds in Higher Education (ENOHE).

Připojujeme tak Českou republiku na seznam zemí, kde se aktivně rozvíjí institut ochrany práv na vzdělávacích institucích studujících i zaměstnaných osob.

cs_CZ

Nechte nám tu kontakt a my se vám ozveme

Přeskočit na obsah