ŠOP uspořádala ve dnech 16. a 17. ledna 2025 již čtvrté Kolokvium, které se tentokrát uskutečnilo na Západočeské univerzitě v Plzni. Podtitulem letošního ročníku bylo „Jak přistupovat k oznámením? Perspektivy a výzvy v praxi ombudsosob“. Hlavním cílem setkání bylo nabídnout ombudsosobám a příbuzným profesím možnost prozkoumat různé přístupy k řešení neetického jednání a obtížným situacím, se kterými se v své praxi v akademickém prostředí setkávají.
Kolokvium je součástí procesu etablování pozic ombudsosob v prostředí českých vysokých škol – v současné době zde působí již více než 50 ochránkyň a ochránců práv studujících i zaměstnaných osob. Ze stávající praxe vyplývá, že náročné podněty kladou vysoké nároky na ombudsosoby, aby volily vhodné postupy, intervence a udržely profesionální nadhled. Smyslem kolokvia bylo nabídnout reflexi možných přístupů, které je vhodné v ombuds agendě zohlednit. Tyto perspektivy mohou být ombudsosobám nápomocné při hledání citlivých a efektivních způsobů řešení konfliktů a zajištění bezpečné, respektující komunikace v akademickém prostředí. Kolokvium bylo rovněž zaměřeno na konkrétní výzvy v oblasti kontraktování, tedy jak nastavit realistická očekávání a spolupráci mezi ombudsosobou a jejími klienty či institucemi.
„Naším cílem je pomoci ombudsosobám lépe chápat složité situace, s nimiž se setkávají při řešení oznámení, a nabídnout jim konkrétní nástroje pro efektivní práci. Těšíme se, že letošní Kolokvium poskytne prostor pro diskuzi o aktuálních výzvách, sdílení zkušeností a osvědčených postupů,“ uvedl Jaroslav Šotola, předseda Školské ombuds platformy.
Program Kolokvia zahrnuje vstupy renomovaných odbornic a odborníka z oblasti mediace, restorativní spravedlnosti a ombuds praxe. Vystoupila Veronika Lovrits a Brent Epperson působící jako ombuds tandem na Univerzitě v Lucemburku, kteří představili metodu Empathy, Attention, and Respect Approach (EAR) pro efektivní řešení konfliktů. Dalšími prezentujícími byli Kristýna Pešáková z organizace SPONDEA, Alice Koubová z Filozofického ústavu AV ČR, vedoucí projektu Systémy resilience (SYRI), a Petra Masopust Šachová z Institutu pro restorativní justici, které přiblížily perspektivy a přístupy zaměřené na oběti násilí, dynamiku vztahů v tzv. „trojúhelníku dramatu“ a obnovu vztahů.
Páteční program, určený výhradně pro členstvo ŠOP a zájemce o členství, nabídl moderované diskuse o činnosti spolku, změnách v legislativě a plánovaných aktivitách. Důležitým tématem byla i novela zákona o vysokých školách, která se dotýká nejen pozice ombudsosob, ale i celkové politiky v oblasti vysokoškolského vzdělávání.
„Rok 2025 je pro nás příležitostí k dalšímu posílení ombuds praxe na vysokých školách. Kolokvium nabídlo unikátní příležitost pro vzájemnou výměnu zkušeností a odborných názorů,“ doplnila Pavlína Junová, místopředsedkyně ŠOP.
Kolokvium přineslo cenné podněty pro praxi ombudsosob, zlepšení vzájemné spolupráce mezi institucemi a podporu lepší implementace nástrojů pro řešení složitých situací v akademickém prostředí.
Autorství fotografií: Olga Džulajová, www.olgadzulajova.com a Petr Polák